ELKEV352FC Panasonic
ELKEV352FC Images
Please contact us for more photos of ELKEV352FC
Part Number ELKEV352FC
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Var 5V 1207 SMD Embossed T R
Category Circuit Protection
Family Varistor
ROHS Compliant Yes
MSL Level ELKEV352FC
Datasheet download ELKEV352FC.pdf
Request Quotation for ELKEV352FC
ELKEV352FC Specifications
Part Number ELKEV352FC
ESD Protection Yes
Operating Temperature -20 to 85 °C
Type Surface Mount
Lead Finish Tin/Copper
Varistor Voltage 5 V
Capacitance Value 0.0035 uF
Clamping Current 2 Amps
Max Processing Temp 260
Size Code 1207
Product Dimensions 3.2 x 1.8 x 2.2 mm
Product Depth 1.8 mm
Product Height 2.2 mm
Product Length 3.2 mm