ERA2AEB102X Panasonic
ERA2AEB102X Images
Please contact us for more photos of ERA2AEB102X
Part Number ERA2AEB102X
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thin Film 0402 1K Ohm 0.1% 1 16W \u00b125ppm \u00b0C Molded SMD SMD Punched Carrier T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level ERA2AEB102X
Datasheet download ERA2AEB102X.pdf
Request Quotation for ERA2AEB102X
ERA2AEB102X Specifications
Part Number ERA2AEB102X
Resistance Value 1 kOhm
Case Style Molded
Lead Finish Tin
Power Rating 0.0625 W
Operating Temperature -55 to 155 °C
Max Processing Temp 260
Rad Hard No
Case Size 0402
Product Dimensions 1 x 0.5 x 0.35 mm
Tolerance 0.1 %
Temperature Coefficient ±25 ppm/°C
Mounting Surface Mount
Product Depth 0.5 mm
Product Height 0.35 mm
Product Length 1 mm