| Part Number | ERA2AEB2431X |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Quantity in stock | 860500 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Res Metal Film 0402 2.43KOhm 0.1% 1 16W \u00b125ppm \u00b0C Molded SMD T R |
| Category | Resistor |
| Family | Resistor Fixed Single-Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ERA2AEB2431X |
| Datasheet download |
| Part Number | ERA2AEB2431X |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Temperature Coefficient | ±25 ppm/°C |
| Tolerance | 0.1 % |
| Operating Temperature | -55 to 155 °C |
| Maximum Processing Temperature | 260 °C |
| Lead Finish | Tin |
| Case Size | 0402 |
| Pin Count | 2 |
| Package Dimensions | 1 x 0.5 x 0.35 mm |
| Supplier Package | 0402 |
| Case Style | Molded |
| Type | Metal Film |
| Resistance Value | 2.43 kOhm |
| Termination Style | Wraparound |
| Power Rating | 1/16 W |
| Product Depth | 0.5 mm |
| Product Height | 0.35 mm |
| Product Length | 1 mm |
| Product Weight | 0.6 G |
| Replacement Part Number | PART-ERA2AEB2431X |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NIC Components | Res Thick Film 0402 1.5K Ohm 1% 1 16W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper T R Download PDF datasheet for NRC04F1501TRF.pdf |
|
Vishay | Res Thin Film 1206 274K Ohm 1% 1 4W \u00b125ppm \u00b0C 0.01% Molded SMD SMD Waffle Pack Download PDF datasheet for D55342E07B274ERWS.pdf |
|
Panasonic | Res Thick Film 1206 14.7Ohm 1% 2 3W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD T R Download PDF datasheet for ERJP08F14R7V.pdf |
|
ROHM | Res 0805 22K Ohm 5% 2 5W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R Download PDF datasheet for ESR10EZPJ223.pdf |
|
Vishay | Res Thin Film 0204(1406) 82.5 Ohm 1% 1 4W \u00b150ppm \u00b0C Conformal Melf SMD Blister T R Download PDF datasheet for SMM02040C8259FB300.pdf |
|
Panasonic | Res Thick Film 0805 6.98K Ohm 1% 1 8W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD SMD Punched Carrier T R Download PDF datasheet for ERJ6ENF6981V.pdf |
|
Vishay | Res Thick Film 0805 4.7K Ohm 1% 1 8W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper T R Download PDF datasheet for CRCW08054K70FKEA.pdf |
|
ROHM | Res Thick Film 0402 2.7K Ohm 1% 1 16W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R Download PDF datasheet for MCR01MZPF2701.pdf |
|
Vishay | VIS5181-45971-03-00 1100V 420UF FLILM AP - |
|
Vishay | Res Thick Film 0402 649K Ohm 1% 1 16W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R Download PDF datasheet for CRCW0402649KFKEDC.pdf |