ERA2AEB3091X Panasonic
ERA2AEB3091X Images
Please contact us for more photos of ERA2AEB3091X
Part Number ERA2AEB3091X
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Metal Film 0402 3.09K Ohm 0.1% 1 16W \u00b125ppm \u00b0C Molded SMD Punched Paper T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level ERA2AEB3091X
Datasheet download ERA2AEB3091X.pdf
Request Quotation for ERA2AEB3091X
ERA2AEB3091X Specifications
Part Number ERA2AEB3091X
Tolerance 0.1 %
Temperature Coefficient ±25 ppm/°C
Resistance Value 3.09 kOhm
Supplier Package 0402
Rad Hard No
Pin Count 2
Case Style Molded
Max Processing Temp 260
Termination Style Wraparound
Mounting Surface Mount
Power Rating 0.0625 W
Case Size 0402
Lead Finish Tin
Operating Temperature -55 to 155 °C
Product Dimensions 1 x 0.5 x 0.35
Product Depth 0.5 mm
Product Height 0.35 mm
Product Length 1 mm