ERA3AEB3161V Panasonic
ERA3AEB3161V Images
Please contact us for more photos of ERA3AEB3161V
Part Number ERA3AEB3161V
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thin Film 0603 3.16K Ohm 0.1% 1 10W \u00b125ppm \u00b0C Molded SMD SMD Punched Carrier T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level ERA3AEB3161V
Datasheet download ERA3AEB3161V.pdf
Request Quotation for ERA3AEB3161V
ERA3AEB3161V Specifications
Part Number ERA3AEB3161V
Lead Finish Tin
Case Style Molded
Mounting Surface Mount
Rad Hard No
Case Size 0603
Operating Temperature -55 to 155 °C
Tolerance 0.1 %
Temperature Coefficient ±25 ppm/°C
Product Dimensions 1.6 x 0.8 x 0.45 mm
Max Processing Temp 260
Power Rating 0.1 W
Resistance Value 3.16 kOhm
Product Depth 0.8 mm
Product Height 0.45 mm
Product Length 1.6 mm