ERA8AEB2550V Panasonic
ERA8AEB2550V Images
Please contact us for more photos of ERA8AEB2550V
Part Number ERA8AEB2550V
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thin Film 1206 255 Ohm 0.1% 1 4W \u00b125ppm \u00b0C Molded SMD SMD Punched Carrier T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level ERA8AEB2550V
Datasheet download ERA8AEB2550V.pdf
Request Quotation for ERA8AEB2550V
ERA8AEB2550V Specifications
Part Number ERA8AEB2550V
Mounting Surface Mount
Product Dimensions 3.2 x 1.6 x 0.6 mm
Lead Finish Tin
Power Rating 0.25 W
Operating Temperature -55 to 155 °C
Case Size 1206
Rad Hard No
Tolerance 0.1 %
Temperature Coefficient ±25 ppm/°C
Resistance Value 255 Ohm
Max Processing Temp 260
Case Style Molded
Product Depth 1.6 mm
Product Height 0.6 mm
Product Length 3.2 mm