| Part Number | ERJ2RKF26R1X |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Quantity in stock | 175750 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Res Thick Film 0402 26.1 Ohm 1% 1 10W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD SMD Punched Carrier T R |
| Category | Resistor |
| Family | Resistor Fixed Single-Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ERJ2RKF26R1X |
| Datasheet download |
| Part Number | ERJ2RKF26R1X |
|---|---|
| Case Style | Molded |
| Product Dimensions | 1 x 0.5 x 0.35 mm |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Mounting | Surface Mount |
| Resistance Value | 26.1 Ohm |
| Case Size | 0402 |
| Lead Finish | Tin |
| Operating Temperature | -55 to 155 °C |
| Tolerance | 1 % |
| Temperature Coefficient | ±100 ppm/°C |
| Product Depth | 0.5 mm |
| Product Height | 0.35 mm |
| Product Length | 1 mm |
| Product Weight | 0.8 mg |
| Replacement Part Number | PART-ERJ2RKF26R1X |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Res Thin Film 0603 9.31K Ohm 0.1% 1 10W \u00b125ppm \u00b0C Molded SMD SMD Punched Carrier T R Download PDF datasheet for ERA3AEB9311V.pdf |
|
Vishay | Res Thick Film 0402 3.6K Ohm 5% 1 16W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper T R Download PDF datasheet for CRCW04023K60JNED.pdf |
|
Vishay | Res Thin Film 0402 11.4K Ohm 0.1% 1 16W \u00b125ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper T R Download PDF datasheet for TNPW040211K4BEED.pdf |
|
Vishay | Res Thin Film 1406 8.25K Ohm 1% 1 4W \u00b150ppm \u00b0C Conformal Melf SMD Blister T R Download PDF datasheet for MMA02040C8251FB300.pdf |
|
ROHM | Res Thick Film 0603 12.4K Ohm 1% 1 10W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R Download PDF datasheet for MCR03EZPFX1242.pdf |
|
ROHM | Res Thick Film 0603 1M Ohm 1% 1 10W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R Download PDF datasheet for MCR03EZHF1004.pdf |
|
Vishay | Res Thin Film 1206 158 Ohm 0.1% 1 4W \u00b125ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper T R Download PDF datasheet for TNPW1206158RBEEN.pdf |
|
Stackpole | Res Thick Film 0603 330 Ohm 5% 1 10W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper T R Download PDF datasheet for RMCF0603JT330R.pdf |
|
Panasonic | Res Thick Film 0603 2.74K Ohm 1% 1 10W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD SMD Punched Carrier T R Download PDF datasheet for ERJ3EKF2741V.pdf |
|
Bourns | Res Thick Film 0603 3.3K Ohm 5% 1 10W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper Tape on Plastic Reel Download PDF datasheet for CR0603-JW-332ELF.pdf |