ERJP03D7872V Panasonic
ERJP03D7872V Images
Please contact us for more photos of ERJP03D7872V
Part Number ERJP03D7872V
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0603 78.7K Ohm 0.5% 1 5W \u00b1150ppm \u00b0C Molded SMD Punched Paper T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level ERJP03D7872V
Datasheet download ERJP03D7872V.pdf
Request Quotation for ERJP03D7872V
ERJP03D7872V Specifications
Part Number ERJP03D7872V
Termination Style Wraparound
Resistance Value 78.7 kOhm
Pin Count 2
Supplier Package 0603
Rad Hard No
Case Style Molded
Max Processing Temp 260
Tolerance 0.5 %
Mounting Surface Mount
Power Rating 0.2 W
Case Size 0603
Product Dimensions 1.6 x 0.8 x 0.45
Lead Finish Tin
Operating Temperature -55 to 155 °C
Temperature Coefficient ±150 ppm/°C
Product Depth 0.8 mm
Product Height 0.45 mm
Product Length 1.6 mm