| Part Number | ERJS02F4122X |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Quantity in stock | 129660 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Res Thick Film 0402 41.2K Ohm 1% 1 10W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD SMD Punched Carrier T R |
| Category | Resistor |
| Family | Resistor Fixed Single-Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ERJS02F4122X |
| Datasheet download |
| Part Number | ERJS02F4122X |
|---|---|
| Mounting | Surface Mount |
| Case Size | 0402 |
| Power Rating | 0.1 W |
| Lead Finish | Tin |
| Operating Temperature | -55 to 155 °C |
| Tolerance | 1 % |
| Resistance Value | 41.2 kOhm |
| Temperature Coefficient | ±200 ppm/°C |
| Product Dimensions | 1 x 0.5 x 0.35 mm |
| Rad Hard | No |
| Case Style | Molded |
| Max Processing Temp | 260 |
| Product Depth | 0.5 mm |
| Product Height | 0.35 mm |
| Product Length | 1 mm |
| Product Weight | 0.8 mg |
| Replacement Part Number | PART-ERJS02F4122X |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Res Thin Film 0204(1406) 150K Ohm 0.1% 1 4W \u00b125ppm \u00b0C Conformal Melf SMD Blister T R Download PDF datasheet for MMA02040D1503BB300.pdf |
|
Vishay | Res Thick Film 1206 10 Ohm 5% 1 4W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper T R Download PDF datasheet for CRCW120610R0JNEA.pdf |
|
Panasonic | Res Thick Film 0201 1.82K Ohm 1% 1 20W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD SMD T R - |
|
ROHM | CHIP RESISTOR 0603 1.47K OHM 1% ROHS Download PDF datasheet for MCR03EZPFX1471.pdf |
|
Vishay | Res Thin Film 1406 2.7 Ohm 1% 2 5W \u00b150ppm \u00b0C Conformal SMD Melf Blister T R Download PDF datasheet for MMA02040C2708FB000.pdf |
|
Panasonic | Res Thick Film 0402 33 Ohm 5% 1 10W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD SMD Punched Carrier T R Download PDF datasheet for ERJS02J330X.pdf |
|
Panasonic | Res Thick Film 0805 0.24 Ohm 5% 1 4W \u00b1150ppm \u00b0C Molded SMD SMD Punched Carrier T R Download PDF datasheet for ERJ-S6QJR24V.pdf |
|
Panasonic | Res Thin Film 0402 6.65K Ohm 0.1% 1 16W \u00b125ppm \u00b0C Molded SMD Punched Carrier T R Download PDF datasheet for ERA-2AEB6651X.pdf |
|
Panasonic | Res Thick Film 0805 84.5K Ohm 1% 1 8W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD SMD Punched Carrier T R Download PDF datasheet for ERJ6ENF8452V.pdf |
|
Panasonic | Res Thick Film 0201 1.47K Ohm 1% 1 20W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD SMD Pressed Carrier T R Download PDF datasheet for ERJ1GEF1471C.pdf |