ERJS02F56R2X Panasonic
ERJS02F56R2X Images
Please contact us for more photos of ERJS02F56R2X
Part Number ERJS02F56R2X
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0402 56.2 Ohm 1% 1 10W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD SMD Punched Carrier T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level ERJS02F56R2X
Datasheet download ERJS02F56R2X.pdf
Request Quotation for ERJS02F56R2X
ERJS02F56R2X Specifications
Part Number ERJS02F56R2X
Temperature Coefficient ±200 ppm/°C
Product Dimensions 1 x 0.5 x 0.35 mm
Case Size 0402
Resistance Value 56.2 Ohm
Lead Finish Tin
Power Rating 0.1 W
Operating Temperature -55 to 155 °C
Tolerance 1 %
Product Depth 0.5 mm
Product Height 0.35 mm
Product Length 1 mm