ERJXGNF2002Y Panasonic
ERJXGNF2002Y Images
Please contact us for more photos of ERJXGNF2002Y
Part Number ERJXGNF2002Y
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 1005 20KOhm 1% 1 32W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level ERJXGNF2002Y
Datasheet download ERJXGNF2002Y.pdf
Request Quotation for ERJXGNF2002Y
ERJXGNF2002Y Specifications
Part Number ERJXGNF2002Y
Operating Temperature -55 to 125 °C
Supplier Package 1005
Temperature Coefficient ±200 ppm/°C
Mounting Surface Mount
Type Thick Film
Maximum Processing Temperature 260 °C
Power Rating 1/32 W
Case Size 1005
Package Dimensions 0.4 x 0.2 x 0.13 mm
Lead Finish Tin
Resistance Value 20 kOhm
Termination Style Wraparound
Rad Hard No
Pin Count 2
Case Style Molded
Tolerance 1 %
Product Depth 0.2 mm
Product Height 0.13 mm
Product Length 0.4 mm