| Part Number | EVM3ESX50BQ5 |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Quantity in stock | 807690 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Res Cermet Trimmer 470K Ohm 25% 3 20W 1(Elec) 1(Mech)Turns (3.1 x 3.8 x 1.62mm) Foot Print SMD T R |
| Category | Resistor |
| Family | Resistor Trimmers, Potentiometers and Rheostats |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | EVM3ESX50BQ5 |
| Datasheet download |
| Part Number | EVM3ESX50BQ5 |
|---|---|
| Mounting | Surface Mount |
| Lead Finish | Tin|Palladium |
| Technology | Cermet |
| Pin Count | 3 |
| Operating Temperature | -40 to 100 °C |
| Power Rating | 0.15 W |
| Temperature Coefficient | ±250 ppm |
| Resistance Value | 470 kOhm |
| Number of Turns | 1(Elec)|1(Mech) Turns |
| Product Dimensions | 3.1 x 3.8 x 1.62 |
| Rad Hard | No |
| Type | Trimmer |
| Termination Style | Foot Print |
| Package Type | Surface Mount/Foot Print |
| Max Processing Temp | 260 |
| Tolerance | 25 % |
| Product Depth | 3.8 mm |
| Product Height | 1.62 mm |
| Product Length | 3.1 mm |
| Replacement Part Number | PART-EVM3ESX50BQ5 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Bourns | Res Cermet Trimmer 10K Ohm 10% 1 4W 12(Elec)Turn 1.5mm (4.8 X 6 X 3.9mm) Gull Wing SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 3224G-1-103E.pdf |
|
Bourns | Res Cermet Trimmer 10K Ohm 10% 1 4W 12(Elec)Turn 1.5mm (4.8 X 3.9 X 5.3mm) J-Hook SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 3224W-1-103E.pdf |
|
Bourns | Res Cermet Trimmer 10K Ohm 25% 1 5W 1(Elec) 1(Mech)Turn 3.8mm (3.8 X 4.5 X 1.5mm) SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 3364W-1-103E.pdf |
|
Panasonic | Res Cermet Trimmer 500 Ohm 25% 1 5W 1Turn (3.8 X 4.5 X 1.9mm) Foot Print SMD Carrier T R Download PDF datasheet for EVM1USX30B52.pdf |
|
Bourns | Res Cermet Trimmer 50K Ohm 10% 1 2W 1(Elec) 1(Mech)Turn 3.15mm (9.53 X 4.83 X 9.53mm) Pin Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 3386W-1-503LF.pdf |
|
Bourns | Res Conductive Plastic POT 10K Ohm 20% 1 4W 1(Elec) 1(Mech)Turn 3.18mm Pin Thru-Hole Download PDF datasheet for 3310C-125-103L.pdf |
|
Bourns | PRECISION POTENTIOMETER Download PDF datasheet for 84A1A-C24-J15L.pdf |
|
Bourns | Res Cermet Trimmer 500 Ohm 10% 1 2W 25(Elec)Turn 2.19mm (9.53 X 4.83 X 11.55mm) Pin Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 3296Y-1-501LF.pdf |
|
Bourns | Res Cermet Trimmer 10K Ohm 20% 1 8W 11(Elec)Turn (3.9 X 4.47mm) J-Hook SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 3223J-1-103E.pdf |
|
Bourns | Res Carbon Film POT 10K Ohm 20% 1 20W 1(Elec) 1(Mech)Turn 6mm (11.4 X 12.65 X 23.8mm) Pin Bracket Mount Through Hole Download PDF datasheet for PTV09A-4020F-B103.pdf |