| Part Number | EVM3WSX80B54 |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Quantity in stock | 815620 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Res Cermet Trimmer 50K Ohm 25% 3 20W 1Turn (3.1 X 3.75 X 0.95mm) Foot Print SMD Carrier T R |
| Category | Resistor |
| Family | Resistor Trimmers, Potentiometers and Rheostats |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | EVM3WSX80B54 |
| Datasheet download |
| Part Number | EVM3WSX80B54 |
|---|---|
| Mounting | Surface Mount |
| Product Dimensions | 3.1 x 3.75 x 0.95 mm |
| Technology | Cermet |
| Lead Finish | Tin |
| Number of Turns | 1 Turns |
| Resistance Value | 50 kOhm |
| Tolerance | 25 % |
| Power Rating | 0.15 W |
| Temperature Coefficient | ±250 ppm |
| Rad Hard | No |
| Package Type | Surface Mount/Foot Print |
| Termination Style | Foot Print |
| Type | Trimmer |
| Product Depth | 3.75 mm |
| Product Height | 0.95 mm |
| Product Length | 3.1 mm |
| Replacement Part Number | PART-EVM3WSX80B54 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Bourns | Res Cermet Trimmer 200K Ohm 20% 1 4W 1(Elec) 1(Mech)Turn 2.45mm (5 X 5 X 2.55mm) J-Hook SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 3314J-1-204E.pdf |
|
Bourns | Res Cermet Trimmer 25K Ohm 10% 1 2W 0.1% 1Turn (6.35 X 6.22mm) Pin Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for RJR50FP253P.pdf |
|
Bourns | Res Cermet Trimmer 5K Ohm 10% 1 4W 12(Elec)Turn 1.78mm (6.71 X 4.5 X 8.26mm) Pin Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 3266W-1-502LF.pdf |
|
Bourns | Res Conductive Plastic POT 1K Ohm 20% 1 4W 1(Elec) 1(Mech)Turn 3.18mm (17.88 X 9.53 X 9.53mm) Pin Panel Mount Through Hole Download PDF datasheet for 3310C-101-102L.pdf |
|
Bourns | - - |
|
Bourns | Res Cermet Trimmer 10K Ohm 20% 1 8W 11(Elec)Turn (3.9 X 4.47mm) J-Hook SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 3223J-1-103E.pdf |
|
Bourns | Res Cermet Trimmer 200 Ohm 10% 1 2W 25(Elec)Turn 2.19mm (9.53 X 4.83 X 11.55mm) Pin Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 3296Y-1-201LF.pdf |
|
Vishay | Res Cermet Trimmer 4.7K Ohm 10% 1 4W 14(Elec) 15(Mech)Turn 1.8mm (6.85 X 6.7 X 8mm) Gull Wing SMD Tube Download PDF datasheet for TS6Y472KT20.pdf |
|
Bourns | Res Wirewound POT 100K Ohm 5% 2W 10(Elec) 10(Mech)Turn 6.34mm (39.22 X 22.23 X 26.66mm) Solder Lug Panel Mount Download PDF datasheet for 3590S-2-104L.pdf |
|
Bourns | Res Cermet Trimmer 200 Ohm 10% 3 4W 15(Elec)Turn 2.36mm (20.57 X 4.83 X 6.35mm) Pin Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 3006P-1-201LF.pdf |