| Part Number | EVMAASA00B16 |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Quantity in stock | 487810 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Res Cermet Trimmer 1M Ohm 25% 3 10W 1Turn 3.6mm (7.8 X 6.9 X 7.6mm) Pin Thru-Hole Ammo Pack |
| Category | Resistor |
| Family | Resistor Trimmers, Potentiometers and Rheostats |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | EVMAASA00B16 |
| Datasheet download |
| Part Number | EVMAASA00B16 |
|---|---|
| Type | Trimmer |
| Rad Hard | No |
| Package Type | Through Hole/Pin |
| Shaft Diameter | 3.6 mm |
| Tolerance | 25 % |
| Product Dimensions | 7.8 x 6.9 x 7.6 mm |
| Temperature Coefficient | ±200 ppm |
| Resistance Value | 1 MOhm |
| Termination Style | Pin |
| Power Rating | 0.3 W |
| Technology | Cermet |
| Lead Finish | Tin |
| Number of Turns | 1 Turns |
| Max Processing Temp | 250 to 260 |
| Mounting | Through Hole |
| Product Depth | 6.9 mm |
| Product Height | 7.6 mm |
| Product Length | 7.8 mm |
| Replacement Part Number | PART-EVMAASA00B16 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Res Cermet Trimmer 100 Ohm 25% 1 5W 1Turn (3.8 X 4.2 X 1.4mm) Foot Print SMD Carrier T R Download PDF datasheet for EVM1ESX30B12.pdf |
|
Panasonic | Res Cermet Trimmer 20K Ohm 25% 3 20W 1Turn Foot Print SMD Carrier T R Download PDF datasheet for EVM3VSX50B24.pdf |
|
Vishay | Trimmer Resistors Download PDF datasheet for P11S3G0APDY00T0430.pdf |
|
Bourns | Res Cermet Trimmer 10K Ohm 25% 1 5W 1(Elec) 1(Mech)Turn (6.81 X 8.1 X 7.62mm) Pin Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 3306F-1-103.pdf |
|
Panasonic | Res Cermet Trimmer 500K Ohm 25% 1 5W 1Turn (3.8 X 4.5 X 1.9mm) Foot Print SMD Carrier T R Download PDF datasheet for EVM1USX30B55.pdf |
|
Bourns | Res Cermet Trimmer 5K Ohm 10% 1 2W 25(Elec)Turn 2.19mm (11.05 X 4.83 X 10.03mm) Pin Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 3296X-1-502LF.pdf |
|
Panasonic | Res Cermet Trimmer 1M Ohm 25% 3 20W 1Turn (2.2 X 2.75 X 1.05mm) Foot Print SMD Carrier T R Download PDF datasheet for EVM2WSX80B16.pdf |
|
Bourns | Res Cermet Trimmer 25K Ohm 10% 1 2W 25(Elec)Turn 2.29mm (9.53 X 6.1 X 11.55mm) Pin Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 3299W-1-253LF.pdf |
|
Bourns | Res Cermet Trimmer 1K Ohm 10% 1 2W 1(Elec) 1(Mech)Turn 2.77mm (6.6 X 6.99 X 4.7mm) Pin Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 3362P-1-102LF.pdf |
|
Panasonic | Res Cermet Trimmer 10K Ohm 25% 3 10W 1Turn 3.6mm (7.8 X 6.9 X 7.6mm) Pin Thru-Hole Ammo Pack Download PDF datasheet for EVMAASA00B14.pdf |