| Part Number | SN75453BDR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 872440 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Pref DRVR Dual 4.75V to 5.25V 725mW 8-Pin SOIC T R |
| Category | Communication |
| Family | Peripheral |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SN75453BDR |
| Datasheet download |
| Part Number | SN75453BDR |
|---|---|
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Supply Voltage | 4.75 to 5.25 V |
| Maximum Turn-Off Delay Time | 12 ns |
| Maximum Input Voltage | 5.5 V |
| Maximum Turn-On Delay Time | 8 ns |
| MSL Level | 1 |
| Pin Count | 8 |
| Supplier Package | SOIC |
| Maximum Supply Current | 0.068 A |
| Product Dimensions | 5 x 4 x 1.5 mm |
| Lead Finish | Gold |
| Rad Hard | No |
| Number of Drivers | 2 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Propagation Delay Time | 25 ns |
| Package | 8SOIC |
| Replacement Part Number | PART-SN75453BDR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Microchip | USB 2.0 HSIC Hi-Speed 4-Port Hub Controller 48-Pin SQFN Tray Download PDF datasheet for USB4604I-1070HN.pdf |
|
Microchip | USB 2.0 SD MMC Flash Media Controller 36-Pin VQFN EP Tray Download PDF datasheet for USB2244I-AEZG-06.pdf |
|
NXP | Expandable 5 Channel I2C Bus Hub 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for PCA9518APW,518.pdf |
|
Microchip | USB 2.0 Multi-Format Flash Media Controller 36-Pin VQFN EP Tray Download PDF datasheet for USB2241-AEZG-06.pdf |
|
Texas Instruments | Pref DRVR Dual 4.75V to 5.25V 725mW 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN75451BDR.pdf |
|
Digi International | 5-Port Network Attached USB Hub with Multi-Host Connection International Download PDF datasheet for AW-USB-5M-W.pdf |
|
Intersil | Interrupt Controller 5V 28-Pin CDIP Download PDF datasheet for MD82C59A B.pdf |
|
Texas Instruments | Pref DRVR Dual 4.75V to 5.25V 725mW 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN75453BDR.pdf |
|
Broadcom | PCI to Hi-Speed USB 2.0 Peripheral Controller 120-Pin TQFP Download PDF datasheet for NET2280REV1A-LF.pdf |
|
Microchip | USB 2.0 Hi-Speed 4-Port Hub Controller 36-Pin VQFN T R Download PDF datasheet for USX2064-AEZG-TR.pdf |