| Part Number | LTR-4206E |
|---|---|
| Manufacturer | Liteon Opto |
| Quantity in stock | 630330 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Phototransistor IR Chip Silicon 2-Pin T-1 |
| Category | Optoelectronics |
| Family | Infrared |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LTR-4206E |
| Datasheet download |
| Part Number | LTR-4206E |
|---|---|
| Viewing Orientation | Top View |
| Polarity | NPN |
| Supplier Package | T-1 |
| Package Material | Silicon |
| Maximum Collector Current | 4.5 mA |
| Mounting | Through Hole |
| Lens Shape Type | Domed |
| Lens Dimensions | 3 mm |
| Lens Color | Clear |
| Lead Finish | Tin |
| Maximum Emitter Collector Voltage | 5 V |
| Phototransistor Type | Phototransistor |
| Type | IR Chip |
| Cut-off Filter | Visible Cut-off |
| Product Dimensions | 4 x 4 x 5.25 mm |
| Max Processing Temp | 260 |
| Pin Count | 2 |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Maximum Dark Current | 100 nA |
| Package | 2T-1 |
| Replacement Part Number | PART-LTR-4206E |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Sharp | Photointerrupter Transmissive 5mm Photologic, Pull up 5-Pin Download PDF datasheet for GP1A53HRJ00F.pdf |
|
Vishay | Photodiode PIN Chip 920nm 2-Pin SMD T R Download PDF datasheet for VEMD10940F.pdf |
|
OSRAM Opto Semiconductors | Phototransistor IR Chip Silicon 900nm 2-Pin T-1 Download PDF datasheet for SFH309FA-3 4.pdf |
|
OSRAM Opto Semiconductors | Photodiode PIN Chip 1100nm 2-Pin DIL T R Download PDF datasheet for BPW 34 BS.pdf |
|
ROHM | Laser Diode 657nm 12mW 3-Pin Download PDF datasheet for RLD65PZX3.pdf |
|
Sharp | 850NM 700MW, SAMPLE P N - |
|
Finisar | Photodetector 50GHz 5% to 85% RH 2-Pin Download PDF datasheet for XPDV2320R-VF-FP.pdf |
|
ROHM | Laser Diode 635nm 6mW 3-Pin Download PDF datasheet for RLD63NPC5-00E.pdf |
|
ROHM | LASER DIODE - |
|
OSRAM Opto Semiconductors | Photodiode PIN Chip 950nm 2-Pin DIL T R Download PDF datasheet for BP 104 FS.pdf |