| Part Number | INN2904K |
|---|---|
| Manufacturer | Power Integrations |
| Quantity in stock | 843710 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Power Switch Switching 0.75A 16-Pin ESOP |
| Category | Power Management IC |
| Family | Power Switch |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | INN2904K |
| Datasheet download |
| Part Number | INN2904K |
|---|---|
| Mounting | Surface Mount |
| Package Dimensions | 10.16 x 8.89 x 2.34 mm |
| Number of Outputs | 1 |
| Maximum Processing Temperature | 260 °C |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Supply Current | 0.74 mA |
| Input Voltage | 85 to 265 V |
| Rad Hard | No |
| Type | Switching |
| Pin Count | 16 |
| Supplier Package | ESOP |
| Moisture Sensitivity Level | 3 |
| Switch On Resistance | 3.35 Ohm |
| Package | 16ESOP |
| Replacement Part Number | PART-INN2904K |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Infineon | Power Switch Hi Side 2A 8-Pin DSO Download PDF datasheet for ISP762T.pdf |
|
Power Integrations | Off Line Switcher 7-Pin(6+Tab) TO-263-C T R Download PDF datasheet for TOP250R-TL.pdf |
|
Power Integrations | Power Switch Switching 0.1A 8-Pin SMD T R Download PDF datasheet for TOP223GN-TL.pdf |
|
Power Integrations | Off Line Switcher 7-Pin PDIP-C Download PDF datasheet for LNK626PG.pdf |
|
STMicroelectronics | Power Switch Lo Side 7A 3-Pin(2+Tab) D2PAK T R Download PDF datasheet for VNB10N07TR-E.pdf |
|
Infineon | Power Switch Hi Side 1.5A 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for AUIPS7091GTR.pdf |
|
Infineon | Power Switch Lo Side 2A 3-Pin TO-252 T R Download PDF datasheet for BTS3104SDR.pdf |
|
Infineon | Power Switch Hi Side 3.7A 12-Pin DSO T R Download PDF datasheet for ITS5215L.pdf |
|
Power Integrations | Off Line Switcher 7-Pin SMD-B Download PDF datasheet for LNK302GN.pdf |
|
Power Integrations | Off Line Switcher 7-Pin PDIP-B Download PDF datasheet for LNK306PN.pdf |