| Part Number | MCP120-450GI TO |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip |
| Quantity in stock | 849260 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Processor Supervisor 4.375V 3V 3.3V 5V 3-Pin TO-92 Bag |
| Category | Power Management IC |
| Family | Supervisory Circuits |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MCP120-450GI TO |
| Datasheet download |
| Part Number | MCP120-450GI TO |
|---|---|
| Monitored Voltage | 3|3.3|5 V |
| Number of Supervisors | 1 |
| Manual Reset | No |
| Product Dimensions | 4.71 x 3.62 x 4.62 mm |
| Minimum Reset Threshold Voltage | 4.25 V |
| Maximum Reset Threshold Voltage | 4.5 V |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1 V |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Through Hole |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Chip Enable Signals | No |
| Maximum Reset Active Time | 350 ms |
| Maximum Supply Current | 60 uA |
| Screening Level | Industrial |
| Pin Count | 3 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Output Driver | Active Low/Open Drain |
| Supplier Package | TO-92 |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Watchdog Timer | No |
| Power Fail Detection | No |
| Battery Backup Switching | No |
| Package | 3TO-92 |
| Replacement Part Number | PART-MCP120-450GI TO |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Maxim Integrated | Volt Supervisor Monitor 4V to 28V 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MAX6457UKD3B+T.pdf |
|
Maxim Integrated | Processor Supervisor 2.925V 1.6V to 5V 4-Pin(3+Tab) SC-70 T R Download PDF datasheet for MAX6423XS29+T.pdf |
|
Texas Instruments | Volt Supervisor Voltage Supervisory 2.5V 3V 3.3V 5V 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for TLV810SDBZR.pdf |
|
Maxim Integrated | Processor Supervisor 2.93V 2.5V 3V 3.3V 5V 8-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MAX6707SKA+T.pdf |
|
Maxim Integrated | Processor Supervisor 2.93V 1.8V to 5V 3-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for MAX6381XR29D2+T.pdf |
|
Maxim Integrated | Processor Supervisor 2.88V 2.5V 3V 3.3V 5V 3-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for MXD1816XR29+T.pdf |
|
Texas Instruments | Processor Supervisor Adj 0.4V to 5V 6-Pin WSON EP T R Download PDF datasheet for TPS3808G01DRVR.pdf |
|
Maxim Integrated | Processor Supervisor 4.62V 4.5V 4.75V 16-Pin SOIC W Download PDF datasheet for MAX1232CWE+.pdf |
|
Diodes Incorporated | Processor Supervisor 2.93V 2.5V 3V 3.3V 5V 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for APX803-29SAG-7.pdf |
|
ROHM | Volt Supervisor Detect W Delay Circuit 2.3V to 6V 5-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for BD5236G-TR.pdf |