TPS3707-33DGN Texas Instruments
TPS3707-33DGN Images
Please contact us for more photos of TPS3707-33DGN
Part Number TPS3707-33DGN
Manufacturer Texas Instruments
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Processor Supervisor 1.25V 2.93V 2.5V 3V 3.3V 5V 8-Pin HTSSOP EP Tube
ROHS Compliant Yes
MSL Level TPS3707-33DGN
Datasheet download TPS3707-33DGN.pdf
Request Quotation for TPS3707-33DGN
TPS3707-33DGN Specifications
Part Number TPS3707-33DGN
Rad Hard No
MSL Level 1
Mounting Surface Mount
Pin Count 8
Maximum Reset Active Time 280 ms
Monitored Voltage 2.5|3|3.3|5 V
Screening Level Industrial
Number of Supervisors 2
Maximum Supply Current 50 uA
Maximum Power Dissipation 2140 mW
Lead Finish Gold
Output Driver Active High/Active Low
Maximum Reset Threshold Voltage 1.3|3 V
Minimum Reset Threshold Voltage 1.2|2.87 V
Product Dimensions 3 x 3 x 1.02 mm
Minimum Operating Supply Voltage 2 V
Manual Reset Yes
Power Fail Detection Yes
Operating Temperature -40 to 85 °C
Watchdog Timer No
Chip Enable Signals No
Battery Backup Switching Yes
Supplier Package HTSSOP EP
Max Processing Temp 260
Maximum Operating Supply Voltage 6 V