| Part Number | H1164NLT |
|---|---|
| Manufacturer | Pulse |
| Quantity in stock | 293280 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Telecom Transformer 1500Vrms -1dB Surface Mount |
| Category | Transformer |
| Family | Telecom Transformer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | H1164NLT |
| Datasheet download |
| Part Number | H1164NLT |
|---|---|
| Maximum Insertion Loss | [email protected] to 100MHz dB |
| Transformer Type | 10/100Base-TX Transformer |
| Minimum Return Loss | -12@60MHz to 80MHz dB |
| Max Processing Temp | 245 |
| Pin Count | 40 |
| Lead Style | Gull Wing |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Isolation Voltage | 1500 Vrms |
| Operating Temperature | 0 to 70 °C |
| MSL Level | 4 |
| Product Dimensions | 28.58 x 16 x 5.84 mm |
| Product Depth | 16 mm |
| Product Height | 5.84 mm |
| Product Length | 28.58 mm |
| Replacement Part Number | PART-H1164NLT |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Pulse | Telecom Transformer 0.4Ohm Prim. DCR Surface Mount Download PDF datasheet for PE-68624NLT.pdf |
|
Pulse | Telecom Transformer 0.2Ohm Prim. DCR Surface Mount Download PDF datasheet for T8003NLT.pdf |
|
Pulse | Telecom Transformer 1500Vrms -1dB Surface Mount Download PDF datasheet for H1164NLT.pdf |
|
Pulse | Telecom Transformer 1:1 1500Vrms 0.65Ohm Prim. -1.2dB Surface Mount Download PDF datasheet for HX6062NLT.pdf |
|
Pulse | Telecom Transformer 1:1 1500Vrms -1dB Surface Mount Download PDF datasheet for H7137FNLT.pdf |
|
Pulse | Telecom Transformer 1:1 3000Vrms 0.5Ohm Prim. DCR 0.5Ohm Sec. DCR Through Hole Download PDF datasheet for PE-65834NL.pdf |
|
Pulse | Telecom Transformer 1:1 1500Vrms -1dB Surface Mount Download PDF datasheet for H0068ANL.pdf |
|
Pulse | Telecom Transformer 1:1 1:1 1500Vrms -1.2dB -1dB -3dB Surface Mount Download PDF datasheet for HX5008FNLT.pdf |
|
Pulse | Telecom Transformer 1:1 1500Vrms 0.65Ohm Prim.DCR 0.65Ohm Sec. DCR -1.2dB@100KHz Surface Mount Download PDF datasheet for HM5004EFNL.pdf |
|
Pulse | MDL,SIN,100D,1:1,SMT Download PDF datasheet for HX1188NL.pdf |