| Part Number | HX1148NLT |
|---|---|
| Manufacturer | Pulse |
| Quantity in stock | 160650 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Telecom Transformer 1:1 1500Vrms -1.5dB Surface Mount |
| Category | Transformer |
| Family | Telecom Transformer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | HX1148NLT |
| Datasheet download |
| Part Number | HX1148NLT |
|---|---|
| Product Dimensions | 25.4 x 12.83 x 6.22 mm |
| Pin Count | 16 |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 245 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| MSL Level | 4 |
| Minimum Crosstalk | -40@100 dB |
| Mounting | Surface Mount |
| Minimum CMRR | -33@100MHz dB |
| Turns Ratio | 1:1 |
| Minimum Return Loss | -10@60MHz to 80MHz dB |
| Maximum Insertion Loss | [email protected] to 100MHz dB |
| Lead Style | Gull Wing |
| Maximum Isolation Voltage | 1500 Vrms |
| Transformer Type | 10/100Base-T Single Port Transformer |
| Product Depth | 12.83 mm |
| Product Height | 6.22 mm |
| Product Length | 25.4 mm |
| Replacement Part Number | PART-HX1148NLT |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Pulse | Telecom Transformer 1:1 1500Vrms 0.2Ohm Prim. DCR 0.2Ohm Sec. DCR -2dB Surface Mount Download PDF datasheet for T-1485SNL.pdf |
|
Pulse | MDL SIN 10G 1:1 S TU Download PDF datasheet for H7019NL.pdf |
|
Pulse | Telecom Transformer 1:1:1 4250Vrms 0.71Ohm Prim. DCR 0.71Ohm Sec. DCR Through Hole Download PDF datasheet for P0584ANL.pdf |
|
Pulse | Telecom Transformer 1:1 1:1 1500Vrms -1dB Surface Mount Download PDF datasheet for HX0068ANLT.pdf |
|
Pulse | Telecom Transformer 1:1 1500Vrms 1dB Surface Mount Download PDF datasheet for H5007NL.pdf |
|
Pulse | Telecom Transformer 1:1 1500Vrms 1dB Surface Mount Download PDF datasheet for HX5004NL.pdf |
|
Pulse | Telecom Transformer 1500Vrms -1dB Surface Mount Download PDF datasheet for H1164NLT.pdf |
|
Pulse | Telecom Transformer 1:1 1500Vrms -1dB Surface Mount Download PDF datasheet for H1086NLT.pdf |
|
Pulse | Telecom Transformer 1:1 1500Vrms -1.1dB SMD Download PDF datasheet for H1102FNL.pdf |
|
Pulse | Telecom Transformer 0.22Ohm Prim. DCR Surface Mount Download PDF datasheet for PE-65857NLT.pdf |