| Part Number | H7018FNL |
|---|---|
| Manufacturer | Pulse |
| Quantity in stock | 347090 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Telecom Transformer 1:1 1:1 1500Vrms -3dB -1dB Surface Mount |
| Category | Transformer |
| Family | Telecom Transformer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | H7018FNL |
| Datasheet download |
| Part Number | H7018FNL |
|---|---|
| Pin Count | 24 |
| Mounting | Surface Mount |
| Minimum Return Loss | -18@1MHz to 40MHz dB |
| Turns Ratio | 1:1/1:1 |
| Transformer Type | 10GBase-T Single Port Ethernet Magnetic Transformer |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Isolation Voltage | 1500 Vrms |
| Maximum OCL Inductance | 0.12 mH |
| Minimum Crosstalk | -40@1MHz to 100MHz/-30@100MHz to 500MHz dB |
| Maximum Insertion Loss | -3@100KHz/-1@1MHz to 500MHz dB |
| Operating Temperature | 0 to 70 °C |
| Max Processing Temp | 245 |
| Rad Hard | No |
| Product Dimensions | 14.986 x 13.716 x 5.715 |
| Minimum CMRR | -35@1MHz to 100MHz/-30@100MHz to 300MHz/-25@300MHz to 500MHz dB |
| Lead Style | L Lead |
| Product Depth | 13.716 mm |
| Product Height | 5.715 mm |
| Product Length | 14.986 mm |
| Replacement Part Number | PART-H7018FNL |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Pulse | Telecom Transformer 1:1 1500Vrms 3.5Ohm Prim. DCR -1.4dB Surface Mount Download PDF datasheet for HX2019NL.pdf |
|
Pulse | Telecom Transformer 1:1 4000Vrms 0.6Ohm Prim. DCR 1.2Ohm Sec. DCR -3dB@125MHz Surface Mount Download PDF datasheet for HX1224CNLT.pdf |
|
Pulse | Telecom Transformer 1:1 -1dB Surface Mount Download PDF datasheet for 100B-1003FXNLT.pdf |
|
Pulse | Telecom Transformer 1500Vrms -1dB Surface Mount Download PDF datasheet for H1164NL.pdf |
|
Pulse | TRANSFORMERS AUDIO & SIGNAL 10 100 PC CA Download PDF datasheet for H0009NLT.pdf |
|
Pulse | Telecom Transformer 1:1 1:1 1500Vrms -1dB Surface Mount Download PDF datasheet for HX0068ANLT.pdf |
|
Pulse | Telecom Transformer 1:1 3000Vrms 0.5Ohm Prim. DCR 0.5Ohm Sec. DCR Through Hole Download PDF datasheet for PE-65834NL.pdf |
|
Pulse | Telecom Transformer 1:1 1500Vrms 0.21Ohm Prim. DCR Surface Mount Download PDF datasheet for A6802NLT.pdf |
|
Pulse | Telecom Transformer 1:1 1500Vrms 3.5Ohm Prim. DCR -1.2dB Surface Mount Download PDF datasheet for H2006ANLT.pdf |
|
Pulse | Telecom Transformer 1:1 1500Vrms -1dB SMD Download PDF datasheet for HX1188FNLT.pdf |