| Part Number | HX6096FNL |
|---|---|
| Manufacturer | Pulse |
| Quantity in stock | 257390 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Telecom Transformer 1:1 1:1 1500Vrms -1.2dB Surface Mount |
| Category | Transformer |
| Family | Telecom Transformer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | HX6096FNL |
| Datasheet download |
| Part Number | HX6096FNL |
|---|---|
| Pin Count | 24 |
| Maximum OCL Inductance | 0.35(Min) mH |
| Mounting | Surface Mount |
| Minimum Crosstalk | -50@1MHz dB |
| Minimum CMRR | -50@2MHz dB |
| Maximum Isolation Voltage | 1500 Vrms |
| MSL Level | 1 |
| Turns Ratio | 1:1/1:1 |
| Maximum Insertion Loss | -1.2@100KHz dB |
| Product Dimensions | 18.161 x 15.113 x 5.18 |
| Transformer Type | 1000Base-T Single Port Ethernet Magnetic Transformer |
| Rad Hard | No |
| Minimum Return Loss | -16@1MHz to 40MHz dB |
| Max Processing Temp | 245 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Lead Style | L Lead |
| Product Depth | 15.113 mm |
| Product Height | 5.18 mm |
| Product Length | 18.161 mm |
| Replacement Part Number | PART-HX6096FNL |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Pulse | Telecom Transformer 1:2 1:1 1500Vrms Surface Mount Download PDF datasheet for T1068NL.pdf |
|
Pulse | Telecom Transformer 1:1 1500Vrms -1dB SMD Download PDF datasheet for HX1188FNL.pdf |
|
Pulse | Telecom Transformer 1:1 1:1 1500Vrms -1dB Surface Mount Download PDF datasheet for HX1198NL.pdf |
|
Pulse | Telecom Transformer 1:1 1500Vrms 0.75Ohm Prim DCR -1.2dB Surface Mount Download PDF datasheet for HX2326FNLT.pdf |
|
Pulse | Telecom Transformer 1:1 1800V 2500V [email protected] to 100MHz Surface Mount Download PDF datasheet for 100B-1001F.pdf |
|
Pulse | Telecom Transformer 1:1 1500Vrms -1.5dB Surface Mount Download PDF datasheet for HX1148NLT.pdf |
|
HALO Electronics | Telecom Transformer 1CT:1CT 1500Vrms -1.1dB Surface Mount Download PDF datasheet for TG111-E12NYNRLTR.pdf |
|
Pulse | Telecom Transformer 0.2Ohm Prim. DCR Surface Mount Download PDF datasheet for T8003NLT.pdf |
|
Pulse | MDL SIN 1GD 1:1 SMT TU NPB Download PDF datasheet for H5143NLT.pdf |
|
Pulse | CM CHOKE 100BASE-T1 1812SIZE Download PDF datasheet for AE2002T.pdf |