| Part Number | PG0642.102NLT |
|---|---|
| Manufacturer | Pulse |
| Quantity in stock | 409770 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power Wirewound 1uH 20% 100KHz 14.5A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | PG0642.102NLT |
| Datasheet download |
| Part Number | PG0642.102NLT |
|---|---|
| Minimum Quality Factor | |
| Impedance | |
| Core Material | |
| Maximum Self Resonant Frequency | |
| Inductance | |
| Maximum DC Current | |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Technology | Wirewound |
| Maximum DC Resistance | |
| Rad Hard | No |
| Tolerance | 20 % |
| Package/Case | 7.9 X 7.6 X 5 |
| Product Dimensions | 7.9 x 7.6 x 5 mm |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Type | Power |
| Product Depth | 7.6 mm |
| Product Height | 5 mm |
| Product Length | 7.9 mm |
| Replacement Part Number | PART-PG0642.102NLT |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TAIYO YUDEN | Ind Power Wirewound 220uH 20% 100KHz Ferrite 1.35A Embossed T R Download PDF datasheet for NS12575T221MNV.pdf |
|
Murata Manufacturing | CHIP INDUCTOR 060 33NH Download PDF datasheet for LQG18HN33NJ00.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Ind Chip Shielded Multi-Layer 10uH 20% 2MHz 20Q-Factor Ferrite 60mA 0805 T R Download PDF datasheet for CK2125100M-T.pdf |
|
TDK | Ind Power Shielded Wirewound 100uH 20% 100KHz Ferrite 1.05A Blister T R Download PDF datasheet for B82464P4104M.pdf |
|
GOTREND TECHNOLOGY | POWER CHOKE, 10UH, 35OHM, 30%, SMD Download PDF datasheet for GSSR2-104P-100N.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded 4.7uH 20% 100KHz Carbonyl Powder 12A T R Download PDF datasheet for SRP1245A-4R7M.pdf |
|
NIC Components | Ind Power Shielded Wirewound 82uH 20% 1KHz 320mA T R Download PDF datasheet for NPIS43D820MTRF.pdf |
|
Bourns | Ind Power Bobbin Core 150uH 10% 1KHz 15Q-Factor Ferrite 780mA T R Download PDF datasheet for PM105-151K-RC.pdf |
|
Eaton | Ind Power Shielded Wirewound 10.47uH 41.88uH 20% 100KHz Ferrite 6.04A 3.02A T R Download PDF datasheet for DRQ127-100-R.pdf |
|
Murata Manufacturing | Ind Common Mode Choke Wirewound 90Ohm 25% 100MHz 280mA 0805 Embossed T R Download PDF datasheet for DLW21SN900HQ2L.pdf |