| Part Number | PG0871.102NL |
|---|---|
| Manufacturer | Pulse |
| Quantity in stock | 200970 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power Wirewound 1uH 20% 100KHz 17.5A |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | PG0871.102NL |
| Datasheet download |
| Part Number | PG0871.102NL |
|---|---|
| Type | Power |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Rad Hard | No |
| Tolerance | 20 % |
| Technology | Wirewound |
| Product Dimensions | 7.6 x 7.4 x 6.4 mm |
| Operating Temperature | -40 to 130 °C |
| Package/Case | 7.6 X 7.4 X 6.4 |
| Product Depth | 7.4 mm |
| Product Height | 6.4 mm |
| Product Length | 7.6 mm |
| Replacement Part Number | PART-PG0871.102NL |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Ind Power Choke Wirewound 68uH 20% 100KHz Metal T R Download PDF datasheet for ETQP5M680YFM.pdf |
|
Bourns | Ind Power Wirewound 15uH 20% 1KHz 20Q-Factor Ferrite 1.05A T R Download PDF datasheet for SDR0503-150ML.pdf |
|
Eaton | Ind Power Chip Molded Wirewound 180nH 10% 100KHz Ferrite 60.8A SMD T R Download PDF datasheet for FP1008-180-R.pdf |
|
KEMET | Ind Chip Bead Shielded Multi-Layer 120 Ohm 25% 100MHz Ferrite 2.7A 0603 T R Download PDF datasheet for Z0603C121APMST.pdf |
|
Laird | Ind Chip Bead 470Ohm 100MHz Ferrite 700mA 0805 T R Download PDF datasheet for HZ0805G471R-10.pdf |
|
Bourns | Ind Power Semi-Shielded Wirewound 68uH 20% 100KHz Ferrite 1.1A T R Download PDF datasheet for SRN8040-680M.pdf |
|
TDK | Ind Choke 220uH 30% 100KHz Ferrite 200mA 1812 Blister T R Download PDF datasheet for B82799C224N1.pdf |
|
Pulse | Ind Power Wirewound 1uH 20% 100KHz 14.5A T R Download PDF datasheet for PG0642.102NLT.pdf |
|
Eaton | Ind Power Wirewound 50.18uH 200.7uH 20% 100KHz Amorphous Metal 1.5A 0.75A T R Download PDF datasheet for CTX50-4-R.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 100uH 30% 100KHz 15Q-Factor Ferrite 470mA T R Download PDF datasheet for SRU5028-101Y.pdf |