| Part Number | RC1780HP-TM |
|---|---|
| Manufacturer | Radiocrafts As |
| Quantity in stock | 710710 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | RF Transceiver Module 2.8V to 3.8V 42-Pin SMD T R |
| Category | RF & Microwave |
| Family | RF Transceiver |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | RC1780HP-TM |
| Datasheet download |
| Part Number | RC1780HP-TM |
|---|---|
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Band Frequency | 868.0125 to 870.65 MHz |
| Screening Level | Industrial |
| Package Dimensions | 12.7 x 25.4 x 3.3 mm |
| Operating Supply Voltage | 2.8 to 3.8 V |
| Category | RF Transceiver Module |
| Maximum RF Operating Frequency | 870.65 MHz |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Pin Count | 42 |
| Supplier Package | SMD |
| Type | RF Transceiver Module |
| Package | 42SMD |
| Replacement Part Number | PART-RC1780HP-TM |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | RF Transceiver FSK MSK QPSK 2.5V 3.3V 20-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for CC1100RTKR.pdf |
|
Silicon Labs | RF Transmitter FSK OOK 1.8V 3.3V 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SI4010-C2-GSR.pdf |
|
Texas Instruments | RF Transceiver FSK OOK GFSK MSK 2.5V 3.3V 20-Pin QFN T R Download PDF datasheet for CC2500RGPR.pdf |
|
Texas Instruments | CC3200 SimpleLink Wi-Fi LaunchPad Download PDF datasheet for CC3200-LAUNCHXL.pdf |
|
Texas Instruments | RF Transceiver FSK GFSK MSK OOK 3V 32-Pin QFN Download PDF datasheet for CC1200RHBT.pdf |
|
Infineon | RF Transceiver ASK FSK 2.5V 3.3V 5V 38-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for TDA5255.pdf |
|
Infineon | RF Transmitter ASK FSK 2.5V 3.3V 16-Pin TSSOP Download PDF datasheet for TDK5100.pdf |
|
Silicon Labs | RF Transceiver FSK GFSK GMSK MSK OOK 3.3V 20-Pin QFN T R Download PDF datasheet for SI4461-C2A-GMR.pdf |
|
Toshiba | RF Receiver ASK FSK 3.6V to 5.5V 24-Pin SSOP Download PDF datasheet for TB31371FNG(O,C,EL).pdf |
|
Texas Instruments | RF Transmitter FSK GFSK OOK 2.5V 3.3V 20-Pin QFN T R Download PDF datasheet for CC115LRGPR.pdf |