| Part Number | DA14681-01000U22 |
|---|---|
| Manufacturer | Dialog Semiconductor |
| Quantity in stock | 405130 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Bluetooth Low Energy 4.2 SoC with Flexpower ARM Cortex M0, crypto, PMU, memories and peripherals - 16 GPIOs in WL-CSP53 package and 0.4mm ball pitch |
| Category | RF & Microwave |
| Family | RF Transceiver |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | DA14681-01000U22 |
| Datasheet download |
| Part Number | DA14681-01000U22 |
|---|---|
| Interface Type | I2C/I2S/PCM/PWM/SPI/UART/USB |
| Number of CPU Cores | 1 |
| Device Core | ARM Cortex M0 |
| Operating Supply Voltage | 1.7 to 4.75 V |
| Program Memory Type | ROM |
| Pin Count | 53 |
| Rad Hard | No |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Package Dimensions | 3.406 x 3.01 x 0.5 mm |
| Program Memory Size | 16 KB |
| Mounting | Surface Mount |
| Data Bus Width | 32 Bit |
| RAM Size | 128 Kb |
| Maximum Speed | 96 MHz |
| Supplier Package | WLCSP |
| Package | 53WLCSP |
| Replacement Part Number | PART-DA14681-01000U22 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | RF Transceiver 2.7V 32-Pin QFN EP Tray Download PDF datasheet for MC13201FC.pdf |
|
NXP | RF Receiver 3.3V 85-Pin RCPBGA Download PDF datasheet for MC33MR2001RVK.pdf |
|
Infineon | RF Transmitter ASK FSK 2.5V 3.3V 16-Pin TSSOP Download PDF datasheet for TDK5100.pdf |
|
Texas Instruments | CC3200 SimpleLink Wi-Fi CC3200 Audio BoosterPack Download PDF datasheet for CC3200AUDBOOST.pdf |
|
ON Semiconductor | RF Transceiver GFSK 1.8 V to 3.6V 40-Pin QFN T R Download PDF datasheet for AX-SFEU-API-1-01-TX30.pdf |
|
Semtech | RF Transceiver FSK 2.5V 3.3V 44-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for XE1202AI027TRLF.pdf |
|
Infineon | RF Receiver ASK FSK 3.3 5V 28-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for TDA5235.pdf |
|
Texas Instruments | Transceiver FSK GFSK 3.3V 36-Pin VQFN T R Download PDF datasheet for CC2510F16RHHR.pdf |
|
Infineon | RF Transmitter ASK FSK 2.5 3.3V 10-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for TDK5100F.pdf |
|
Texas Instruments | RF Transmitter ASK FM FSK GFSK MSK OOK 2V to 3.6V 32-Pin QFN T R Download PDF datasheet for CC1175RHBR.pdf |