| Part Number | CC1201RHBR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 591000 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | RF Transceiver FSK GFSK MSK OOK 2.5V 3.3V 32-Pin VQFN T R |
| Category | RF & Microwave |
| Family | RF Transceiver |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | CC1201RHBR |
| Datasheet download |
| Part Number | CC1201RHBR |
|---|---|
| Maximum RF Operating Frequency | 950 MHz |
| Pin Count | 32 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Supplier Package | VQFN |
| Rad Hard | No |
| Type | Transceiver |
| Max Processing Temp | 260 |
| Modulation Technique | FSK|GFSK|MSK|OOK |
| Category | Transceiver |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 3 |
| Product Dimensions | 5 x 5 x 0.95(Max) |
| Operating Band Frequency | 164 to 190|410 to 475|820 to 950 MHz |
| Operating Supply Voltage | 2.5|3.3 V |
| Lead Finish | Gold Over Nickel Palladium |
| Screening Level | Industrial |
| Package | 32VQFN |
| Replacement Part Number | PART-CC1201RHBR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Semtech | RF Transceiver FSK GFSK MSK GMSK LoRa OOK 3.3V 28-Pin QFN T R Download PDF datasheet for SX1279IMLTRT.pdf |
|
Nordic Semiconductor | RF Transceiver GFSK 3V 24-Pin QFN EP T R Download PDF datasheet for NRF24AP1-REEL.pdf |
|
Texas Instruments | 802.15.4 ZigBee 2483.5MHz 250Kbps 48-Pin QFN Tube Download PDF datasheet for CC2430ZF128RTC.pdf |
|
Texas Instruments | RF Transceiver FSK GFSK MSK OOK 2.5V 3.3V 32-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for CC1121RHBR.pdf |
|
Maxim Integrated | RF Transmitter ASK FSK 5V 24-Pin TQFN EP Download PDF datasheet for MAX7060ATG+.pdf |
|
Texas Instruments | RF Transceiver FSK GFSK OOK 2.5V 3.3V 20-Pin QFN T R Download PDF datasheet for CC110LRGPT.pdf |
|
Texas Instruments | 802.15.4 ZigBee 2483.5MHz 500Kbps 36-Pin QFN Tray Download PDF datasheet for CC2511F32RSP.pdf |
|
Panasonic | Bluetooth Class II 1.7V to 3.6V 58-Pin SMD T R Download PDF datasheet for ENW89837A3KF.pdf |
|
Dialog Semiconductor | Bluetooth Low Energy 4.2 SoC with integrated ARM Cortex M0, memories and peripherals \u2013 24 GPIOs\u00a0in QFN40 and 0.4mm pin pitch package\u00a0 Download PDF datasheet for DA14580-01AT2.pdf |
|
Texas Instruments | CC3200 SimpleLink Wi-Fi LaunchPad Module Download PDF datasheet for CC3200MODLAUNCHXL.pdf |