BYM10-1000-E3 96 Vishay
BYM10-1000-E3 96 Images
Please contact us for more photos of BYM10-1000-E3 96
Part Number BYM10-1000-E3 96
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode 1KV 1A 2-Pin DO-213AB T R
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level BYM10-1000-E3 96
Datasheet download BYM10-1000-E3 96.pdf
Request Quotation for BYM10-1000-E3 96
BYM10-1000-E3 96 Specifications
Part Number BYM10-1000-E3 96
Peak Reverse Current 10 uA
Operating Temperature -65 to 175 °C
Peak Forward Voltage 1.2 V
Rad Hard No
Pin Count 2
Supplier Package DO-213AB
Configuration Single
Lead Finish Matte Tin
Mounting Surface Mount
Peak Reverse Repetitive Voltage 1000 V
Max Processing Temp 250|260
MSL Level 1
Product Dimensions 5.2 x 2.67 x 2.67 mm
Peak Average Forward Current 1 A
Peak Non-Repetitive Surge Current 30 A