BYM11-600-E3 96 Vishay
BYM11-600-E3 96 Images
Please contact us for more photos of BYM11-600-E3 96
Part Number BYM11-600-E3 96
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Switching 600V 1A 2-Pin DO-213AB T R
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level BYM11-600-E3 96
Datasheet download BYM11-600-E3 96.pdf
Request Quotation for BYM11-600-E3 96
BYM11-600-E3 96 Specifications
Part Number BYM11-600-E3 96
Operating Temperature -65 to 175 °C
Pin Count 2
Rad Hard No
Supplier Package DO-213AB
Configuration Single
Lead Finish Matte Tin
Peak Reverse Current 5 uA
Mounting Surface Mount
Peak Reverse Recovery Time 250 ns
Peak Reverse Repetitive Voltage 600 V
Max Processing Temp 250|260
Type Switching Diode
Peak Forward Voltage 1.3 V
MSL Level 1
Product Dimensions 5.2 x 2.67 x 2.67 mm
Peak Average Forward Current 1 A
Peak Non-Repetitive Surge Current 30 A