CSP10S200SG-A CHIP INTEGRATION TECH
CSP10S200SG-A Images
Please contact us for more photos of CSP10S200SG-A
Part Number CSP10S200SG-A
Manufacturer CHIP INTEGRATION TECH
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Switching 280V 10A 3-Pin TO-277
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level CSP10S200SG-A
Datasheet download CSP10S200SG-A.pdf
Request Quotation for CSP10S200SG-A
CSP10S200SG-A Specifications
Part Number CSP10S200SG-A
Screening Level Military
Peak Average Forward Current 10 A
Operating Temperature -65 to 175 °C
Rad Hard No
Configuration Single Dual Anode
Moisture Sensitivity Level 1
Peak Reverse Repetitive Voltage 280 V
Lead Finish Matte Tin
Peak Non-Repetitive Surge Current 180 A
Mounting Surface Mount
Peak Reverse Current 100 uA
Supplier Package TO-277
Maximum Processing Temperature 260 °C
Type Switching Diode
Peak Forward Voltage 0.83@10A V
Pin Count 3
Package Dimensions 5.48 x 4.13 x 1.25 mm