DD540N26K Infineon
DD540N26K Images
Please contact us for more photos of DD540N26K
Part Number DD540N26K
Manufacturer Infineon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Rectifier Diode Module (non Schottky) 2600V 540A 3-Pin PB60-1 Tray
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level DD540N26K
Datasheet download DD540N26K.pdf
Request Quotation for DD540N26K
DD540N26K Specifications
Part Number DD540N26K
Peak Forward Voltage 1.48@1700A V
Mounting Screw
Peak Reverse Repetitive Voltage 2600 V
Supplier Package PB60-1
Operating Temperature -40 to 150 °C
Peak Average Forward Current 540@Tc=100C A
Configuration Dual Series
Peak Non-Repetitive Surge Current 16500 A