DFLS1200-7 Diodes Incorporated
DFLS1200-7 Images
Please contact us for more photos of DFLS1200-7
Part Number DFLS1200-7
Manufacturer Diodes Incorporated
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Schottky 200V 1A 2-Pin PowerDI 123 T R
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level DFLS1200-7
Datasheet download DFLS1200-7.pdf
Request Quotation for DFLS1200-7
DFLS1200-7 Specifications
Part Number DFLS1200-7
Peak Reverse Repetitive Voltage 200 V
Lead Finish Matte Tin
Product Dimensions 2.8 x 1.78 x 0.98 mm
Peak Average Forward Current 1 A
Peak Non-Repetitive Surge Current 40 A
MSL Level 1
Mounting Surface Mount
Operating Temperature -65 to 150 °C
Peak Reverse Current 2 uA
Pin Count 2
Supplier Package PowerDI 123
Peak Forward Voltage 0.85 V