BZX84-C8V2 DG B3:2 Nexperia
BZX84-C8V2 DG B3:2 Images
Please contact us for more photos of BZX84-C8V2 DG B3:2
Part Number BZX84-C8V2 DG B3:2
Manufacturer Nexperia
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 8.2V 5% 250mW 3-Pin SOT-23 T R
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZX84-C8V2 DG B3:2
Datasheet download BZX84-C8V2 DG B3:2.pdf
Request Quotation for BZX84-C8V2 DG B3:2
BZX84-C8V2 DG B3:2 Specifications
Part Number BZX84-C8V2 DG B3:2
Maximum Reverse Leakage Current 0.7 uA
Maximum Power Dissipation 250 mW
Product Dimensions 3(Max) x 1.4(Max) x 1(Max)
Test Current 5 mA
ESD Protection No
Type Voltage Regulator
Supplier Package SOT-23
Zener Voltage Tolerance 5 %
Rad Hard No
Mounting Surface Mount
Nominal Zener Voltage 8.2 V
MSL Level 1
Max Processing Temp 260
Typical Voltage Temperature Coefficient 4.6 mV/K
Lead Finish Tin
Maximum Zener Impedance 15 Ohm
Configuration Single
Pin Count 3
Operating Temperature -65 to 150 °C