DZ950N44K Infineon
DZ950N44K Images
Please contact us for more photos of DZ950N44K
Part Number DZ950N44K
Manufacturer Infineon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Rectifier Diode Module (non Schottky) Type N 4400V 950A 2-Pin PB70-1 Tray
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level DZ950N44K
Datasheet download DZ950N44K.pdf
Request Quotation for DZ950N44K
DZ950N44K Specifications
Part Number DZ950N44K
Rad Hard No
Operating Temperature -40 to 150 °C
Peak Reverse Repetitive Voltage 4400 V
Packaging Tray
Mounting Screw
Configuration Dual Series
Family DZ950N
Peak Forward Voltage 1.78@3000A V
Lead Free Yes
Peak Non-Repetitive Surge Current 35 A
Peak Average Forward Current 950@Tc=100C A
Peak Reverse Current 100000 uA
Type Rectifier Diode Module
Package 2PB70-1
Replacement Part Number PART-DZ950N44K
Weight Contact us
Country of Origin -
Related parts for DZ950N44K
Image Part Number and Brand Brief Description and PDF Datasheet
EGP30J
Fairchild Semiconductor
Diode Switching 600V 3A 2-Pin DO-201AD T R