FEP30JP-E3 45 Vishay
FEP30JP-E3 45 Images
Please contact us for more photos of FEP30JP-E3 45
Part Number FEP30JP-E3 45
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Switching 600V 30A 3-Pin(3+Tab) TO-247AD Tube
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level FEP30JP-E3 45
Datasheet download FEP30JP-E3 45.pdf
Request Quotation for FEP30JP-E3 45
FEP30JP-E3 45 Specifications
Part Number FEP30JP-E3 45
Peak Reverse Repetitive Voltage 600 V
Type Switching Diode
Mounting Through Hole
Configuration Dual Common Cathode
Pin Count 3
Supplier Package TO-247AD
Peak Reverse Current 10 uA
Operating Temperature -55 to 150 °C
Rad Hard No
Peak Non-Repetitive Surge Current 300 A
Peak Reverse Recovery Time 50 ns
Max Processing Temp 260
Peak Forward Voltage 1.5@15A V
Product Dimensions 16.4 x 5.16 x 21.3 mm
Peak Average Forward Current 30 A