BZG03C15TR Vishay
BZG03C15TR Images
Please contact us for more photos of BZG03C15TR
Part Number BZG03C15TR
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 15V 6% 3W 2-Pin SMA T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZG03C15TR
Datasheet download BZG03C15TR.pdf
Request Quotation for BZG03C15TR
BZG03C15TR Specifications
Part Number BZG03C15TR
Operating Temperature -65 to 150 °C
Nominal Zener Voltage 15 V
Typical Voltage Temperature Coefficient 0.075 %/K
Test Current 50 mA
Pin Count 2
Product Dimensions 4.6 x 2.9 mm
Maximum Zener Impedance 10 Ohm
Mounting Surface Mount
Maximum Reverse Leakage Current 1 uA
Zener Voltage Tolerance 6 %