IDH16G65C5XKSA1 Infineon
IDH16G65C5XKSA1 Images
Please contact us for more photos of IDH16G65C5XKSA1
Part Number IDH16G65C5XKSA1
Manufacturer Infineon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Schottky 650V 16A 2-Pin TO-220 Tube
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level IDH16G65C5XKSA1
Datasheet download IDH16G65C5XKSA1.pdf
Request Quotation for IDH16G65C5XKSA1
IDH16G65C5XKSA1 Specifications
Part Number IDH16G65C5XKSA1
Screening Level Military
Peak Reverse Repetitive Voltage 650 V
Supplier Package TO-220
Peak Non-Repetitive Surge Current 124 A
Lead Finish Tin Over Nickel
Operating Temperature -55 to 175 °C
Mounting Through Hole
Pin Count 2
Rad Hard No
Peak Forward Voltage 1.7 V
Product Dimensions 10.2(Max) x 4.5(Max) x 15.95(Max)
Peak Reverse Current 200 uA
Type Schottky Diode
Peak Average Forward Current 16 A