MBR20100CTTU Fairchild Semiconductor
MBR20100CTTU Images
Please contact us for more photos of MBR20100CTTU
Part Number MBR20100CTTU
Manufacturer Fairchild Semiconductor
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Schottky 100V 20A 3-Pin(3+Tab) TO-220 Rail
ROHS Compliant Yes
MSL Level MBR20100CTTU
Datasheet download MBR20100CTTU.pdf
Request Quotation for MBR20100CTTU
MBR20100CTTU Specifications
Part Number MBR20100CTTU
Peak Reverse Repetitive Voltage 100 V
Peak Non-Repetitive Surge Current 150 A
Lead Finish Matte Tin
Operating Temperature -55 to 150 °C
Peak Average Forward Current 20 A
Peak Forward Voltage 0.9 V
Rad Hard No
Peak Reverse Current 200 uA
Product Dimensions 10.67 x 4.83 x 9.4 mm