MBR20H100CTG-E3 45 Vishay
MBR20H100CTG-E3 45 Images
Please contact us for more photos of MBR20H100CTG-E3 45
Part Number MBR20H100CTG-E3 45
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Schottky 100V 20A 3-Pin(3+Tab) TO-220AB Tube
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level MBR20H100CTG-E3 45
Datasheet download MBR20H100CTG-E3 45.pdf
Request Quotation for MBR20H100CTG-E3 45
MBR20H100CTG-E3 45 Specifications
Part Number MBR20H100CTG-E3 45
Lead Finish Matte Tin
Peak Non-Repetitive Surge Current 150 A
Peak Reverse Repetitive Voltage 100 V
Mounting Through Hole
Configuration Dual Common Cathode
Pin Count 3
Supplier Package TO-220AB
Peak Reverse Current 3.5 uA
Peak Forward Voltage 0.93 V
Product Dimensions 10.54 x 4.7 x 8.89 mm
Rad Hard No
Type Schottky Diode
Peak Average Forward Current 20 A
Max Processing Temp 260
Operating Temperature -65 to 175 °C