MBR2H100SFT3G ON Semiconductor
MBR2H100SFT3G Images
Please contact us for more photos of MBR2H100SFT3G
Part Number MBR2H100SFT3G
Manufacturer ON Semiconductor
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Schottky 100V 2A 2-Pin SOD-123FL T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level MBR2H100SFT3G
Datasheet download MBR2H100SFT3G.pdf
Request Quotation for MBR2H100SFT3G
MBR2H100SFT3G Specifications
Part Number MBR2H100SFT3G
Lead Finish Matte Tin
Mounting Surface Mount
Peak Reverse Current 40 uA
Product Dimensions 2.7 x 1.65 x 0.9 mm
Peak Average Forward Current 2 A
Peak Forward Voltage 0.84 V
Peak Non-Repetitive Surge Current 50 A
MSL Level 1
Peak Reverse Repetitive Voltage 100 V
Type Schottky Diode
Pin Count 2
Configuration Single
Rad Hard No
Operating Temperature -65 to 175 °C