BZX84C47-7-F Diodes Incorporated
BZX84C47-7-F Images
Please contact us for more photos of BZX84C47-7-F
Part Number BZX84C47-7-F
Manufacturer Diodes Incorporated
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 47V 6% 350mW 3-Pin SOT-23 T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level BZX84C47-7-F
Datasheet download BZX84C47-7-F.pdf
Request Quotation for BZX84C47-7-F
BZX84C47-7-F Specifications
Part Number BZX84C47-7-F
MSL Level 1
Zener Voltage Tolerance 6 %
Maximum Zener Impedance 170 Ohm
Mounting Surface Mount
Screening Level Commercial
Maximum Power Dissipation 350 mW
ESD Protection No
Operating Temperature -65 to 150 °C
Typical Voltage Temperature Coefficient 42 mV/°C
Max Processing Temp 260
Test Current 2 mA
Maximum Reverse Leakage Current 0.1 uA
Nominal Zener Voltage 47 V
Configuration Single
Product Dimensions 2.9 x 1.3 x 1 mm