MBR30H100CTG ON Semiconductor
MBR30H100CTG Images
Please contact us for more photos of MBR30H100CTG
Part Number MBR30H100CTG
Manufacturer ON Semiconductor
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Schottky 100V 30A 3-Pin(3+Tab) TO-220AB Rail
ROHS Compliant Yes
MSL Level MBR30H100CTG
Datasheet download MBR30H100CTG.pdf
Request Quotation for MBR30H100CTG
MBR30H100CTG Specifications
Part Number MBR30H100CTG
Peak Reverse Current 4.5 uA
Peak Forward Voltage 0.93 V
Peak Non-Repetitive Surge Current 250 A
Rad Hard No
Type Schottky Diode
Operating Temperature -65 to 175 °C
Max Processing Temp 260
Supplier Package TO-220AB
Peak Average Forward Current 30 A
Lead Finish Matte Tin
Product Dimensions 10.28 x 4.82 x 9.28 mm
Peak Reverse Repetitive Voltage 100 V