| Part Number | CDZT2R5.6B |
|---|---|
| Manufacturer | ROHM |
| Quantity in stock | 190880 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode Zener Single 5.61V 2% 100mW 2-Pin VMN T R |
| Category | Discrete Semiconductor |
| Family | Diode |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | CDZT2R5.6B |
| Datasheet download |
| Part Number | CDZT2R5.6B |
|---|---|
| Pin Count | 2 |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Rad Hard | No |
| Maximum Zener Impedance | 60 Ohm |
| Configuration | Single |
| Lead Finish | Tin/Copper |
| Test Current | 5 mA |
| Nominal Zener Voltage | 5.61 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Supplier Package | VMN |
| Max Processing Temp | 260|265 |
| Maximum Power Dissipation | 100 mW |
| Maximum Reverse Leakage Current | 1 uA |
| Product Dimensions | 0.9 x 0.57 x 0.37 mm |
| Zener Voltage Tolerance | 2 % |
| ESD Protection | No |
| Type | Voltage Regulator |
| Package | 2VMN |
| Replacement Part Number | PART-CDZT2R5.6B |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Fairchild Semiconductor | Diode Schottky 40V 3A 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SS34.pdf |
|
ON Semiconductor | Diode Small Signal Switching 75V 0.2A 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for BAS116LT1G.pdf |
|
Diodes Incorporated | ESD Suppressor TVS 16KV 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MMBZ15VAL-7-F.pdf |
|
Nexperia | Diode Zener Single 6.2V 3% 250mW 3-Pin TO-236AB T R Download PDF datasheet for PLVA662A,215.pdf |
|
Vishay | Diode Schottky 30V 40A 3-Pin(3+Tab) TO-220AB - |
|
Nexperia | Diode Switching 250V 0.25A 2-Pin ALF T R Download PDF datasheet for BAV21,113.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Diode Small Signal Switching 100V 0.3A 2-Pin DO-35 T R Download PDF datasheet for 1N4448TR.pdf |
|
Diodes Incorporated | Diode Schottky 60V 3A 3-Pin(2+Tab) PowerDI 5 T R Download PDF datasheet for PDS360-13.pdf |
|
ON Semiconductor | Diode Zener Single 30V 5% 300mW 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for SZMMBZ5256BLT1G.pdf |
|
Vishay | Diode Switching 200V 8A 3-Pin(2+Tab) TO-263AB T R Download PDF datasheet for BYWB29-200-E3 81.pdf |