DZ23C6V2-7-F Diodes Incorporated
DZ23C6V2-7-F Images
Please contact us for more photos of DZ23C6V2-7-F
Part Number DZ23C6V2-7-F
Manufacturer Diodes Incorporated
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Dual Common Cathode 6.2V 5% 300mW 3-Pin SOT-23 T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level DZ23C6V2-7-F
Datasheet download DZ23C6V2-7-F.pdf
Request Quotation for DZ23C6V2-7-F
DZ23C6V2-7-F Specifications
Part Number DZ23C6V2-7-F
Lead Finish Matte Tin
Maximum Zener Impedance 10 Ohm
Zener Voltage Tolerance 5 %
Mounting Surface Mount
MSL Level 1
ESD Protection No
Pin Count 3
Supplier Package SOT-23
Configuration Dual Common Cathode
Rad Hard No
Max Processing Temp 260
Typical Voltage Temperature Coefficient 0.03 %/°C
Nominal Zener Voltage 6.2 V
Product Dimensions 2.9 x 1.3 x 1 mm
Operating Temperature -65 to 150 °C
Test Current 5 mA
Maximum Power Dissipation 300 mW