| Part Number | MMBD6050LT1G |
|---|---|
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Quantity in stock | 378300 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode Small Signal Switching 70V 0.2A 3-Pin SOT-23 T R |
| Category | Discrete Semiconductor |
| Family | Diode |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MMBD6050LT1G |
| Datasheet download |
| Part Number | MMBD6050LT1G |
|---|---|
| Product Dimensions | 2.9 x 1.3 x 0.94 mm |
| Peak Forward Voltage | [email protected] V |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Peak Average Forward Current | 0.2 A |
| Configuration | Single |
| Rad Hard | No |
| Type | Small Signal Switching Diode |
| Peak Reverse Current | 0.1 uA |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Peak Reverse Recovery Time | 4 ns |
| Supplier Package | SOT-23 |
| Peak Reverse Repetitive Voltage | 70 V |
| MSL Level | 1 |
| Pin Count | 3 |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 0.5 A |
| Mounting | Surface Mount |
| Package | 3SOT-23 |
| Replacement Part Number | PART-MMBD6050LT1G |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Leshan Radio | Diode Zener Single 17.955V 2% 200mW 2-Pin SOD-323 T R Download PDF datasheet for LUDZS18BT1G.pdf |
|
Vishay | Diode Ultra Fast Rectifier 200V 2A 2-Pin DO-214AA Plastic T R Download PDF datasheet for ES2DHE3_A H.pdf |
|
Diodes Incorporated | Diode Zener Dual Common Anode 5.6V 5% 300mW 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for AZ23C5V6-7-F.pdf |
|
Toshiba | Diode Schottky 30V 1.5A 2-Pin S-FLAT T R Download PDF datasheet for CRS08(TE85L,Q).pdf |
|
Infineon | Diode Switching 200V 0.625A 6-Pin SC-74 T R Download PDF datasheet for BAS 21U E6327.pdf |
|
ROHM | Diode Schottky 30V 1A 2-Pin SOD-123FL T R Download PDF datasheet for RB160MM-30TR.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode Schottky 100V 2A 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for STPS2H100U.pdf |
|
ON Semiconductor | Diode Schottky 35V 25A 3-Pin(3+Tab) TO-220AB Rail Download PDF datasheet for MBR2535CTLG.pdf |
|
Cree | Diode Schottky 1200V 19A 2-Pin TO-252 Tube Download PDF datasheet for C4D05120E.pdf |
|
Nexperia | Diode Switching 100V 0.215A 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for BAV99 8,235.pdf |