NSR30CM3T5G ON Semiconductor
NSR30CM3T5G Images
Please contact us for more photos of NSR30CM3T5G
Part Number NSR30CM3T5G
Manufacturer ON Semiconductor
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Schottky 30V 0.2A 3-Pin SOT-723 T R
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level NSR30CM3T5G
Datasheet download NSR30CM3T5G.pdf
Request Quotation for NSR30CM3T5G
NSR30CM3T5G Specifications
Part Number NSR30CM3T5G
Product Dimensions 1.2 x 0.8 x 0.5 mm
Lead Finish Matte Tin
Peak Reverse Recovery Time 5 ns
Mounting Surface Mount
Peak Forward Voltage [email protected] V
Pin Count 3
Peak Reverse Current 2@25V uA
Supplier Package SOT-723
MSL Level 1
Operating Temperature -55 to 125 °C
Configuration Dual Common Cathode
Peak Non-Repetitive Surge Current 0.6 A
Peak Reverse Repetitive Voltage 30 V
Rad Hard No
Type Schottky Diode
Max Processing Temp 260
Peak Average Forward Current 0.2 A