LBZT52C4V3T1G Leshan Radio
LBZT52C4V3T1G Images
Please contact us for more photos of LBZT52C4V3T1G
Part Number LBZT52C4V3T1G
Manufacturer Leshan Radio
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 4.3V 500mW 2-Pin SOD-123 T R
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level LBZT52C4V3T1G
Datasheet download LBZT52C4V3T1G.pdf
Request Quotation for LBZT52C4V3T1G
LBZT52C4V3T1G Specifications
Part Number LBZT52C4V3T1G
Mounting Surface Mount
Maximum Reverse Leakage Current 3 uA
Type Voltage Regulator
Supplier Package SOD-123
ESD Protection No
Maximum Zener Impedance 90 Ohm
Package Dimensions 2.85 x 1.8 x 1.35 mm
Maximum Regulator Current 5 mA
Maximum Power Dissipation 500 mW
Pin Count 2
Typical Voltage Temperature Coefficient -1.75 mV/°C
Rad Hard No
Configuration Single
Nominal Zener Voltage 4.3 V
Test Current 5 mA
Operating Temperature -65 to 150 °C