NSVRB751S40T1G ON Semiconductor
NSVRB751S40T1G Images
Please contact us for more photos of NSVRB751S40T1G
Part Number NSVRB751S40T1G
Manufacturer ON Semiconductor
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Schottky Barrier Diode 40V 0.03A 2-Pin SOD-523 T R
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level NSVRB751S40T1G
Datasheet download NSVRB751S40T1G.pdf
Request Quotation for NSVRB751S40T1G
NSVRB751S40T1G Specifications
Part Number NSVRB751S40T1G
Peak Forward Voltage 0.37@1mA V
Supplier Package SOD-523
Peak Reverse Current 0.5@30V uA
Lead Finish Pure Tin
Peak Non-Repetitive Surge Current 0.5 A
MSL Level 1
Mounting Surface Mount
Screening Level Automotive
Peak Average Forward Current 0.03 A
Rad Hard No
Max Processing Temp 260
Configuration Single
Operating Temperature -55 to 150 °C
Peak Reverse Repetitive Voltage 40 V