NTSV30100CTG ON Semiconductor
NTSV30100CTG Images
Please contact us for more photos of NTSV30100CTG
Part Number NTSV30100CTG
Manufacturer ON Semiconductor
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Schottky 100V 30A 3-Pin(3+Tab) TO-220AB Rail
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level NTSV30100CTG
Datasheet download NTSV30100CTG.pdf
Request Quotation for NTSV30100CTG
NTSV30100CTG Specifications
Part Number NTSV30100CTG
Supplier Package TO-220AB
Peak Average Forward Current 30 A
Peak Forward Voltage 1.05@15A V
Mounting Through Hole
Configuration Dual Common Cathode
Peak Non-Repetitive Surge Current 100 A
Type Schottky Diode
Rad Hard No
Pin Count 3
Operating Temperature -40 to 150 °C
Peak Reverse Current 500 uA
Peak Reverse Repetitive Voltage 100 V
Product Dimensions 10.28 x 4.82 x 9.28 mm